Ozonowanie – praktyczne wskazówki
Autor: Ozonpol, publikacja: 2021-02-15
Popularną ostatnio metodą dezynfekcji pomieszczeń stało się ozonowanie. Dotychczas było to rozwiązanie stosowane w niewielu sytuacjach, a większość osób nawet o nim nie myślała. W chwili obecnej jednak branża dezynfekcji rozwinęła się na tyle, że raz po raz możemy zobaczyć coraz więcej firm zajmujących się tą dziedziną. Z jednej strony odpowiadają one na zapotrzebowanie, lecz z drugiej... stanowią pewne zagrożenie.
Ozon – środek do dezynfekcji
Nie da się ukryć, że ozon jako środek dezynfekujący jest niezwykle silny i skuteczny – jest 50 razy skuteczniejszy i 3000 razy szybszy niż dezynfekujące działanie chloru.
Jest to jednak niezwykle niebezpieczny gaz, który niewłaściwie użytkowany może stanowić duże zagrożenie. Dlatego też ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa oraz prawidłowa kontrola samego procesu ozonowania.
Ozonowanie – profesjonalne działanie firmy
Poniżej zamieszczamy kilka wskazówek, które mogą pomóc wskazać Państwu firmę, która zajmuje się dezynfekcją w profesjonalny sposób, a nie jedynie jako "dodatek" do swojej branży.
Przede wszystkim bezpieczeństwo. To pierwszy i najważniejszy punkt, który powinna spełniać firma podejmująca się zabiegu dezynfekcji. Zapewnienie bezpieczeństwa powinno polegać na zabezpieczeniu strefy poddawanej zabiegowi przed procesem (m.in. poprzez zamknięcie i zasłonięcie kratek/szczelin wentylacyjnych, zabezpieczenie dodatkowych otworów, zamknięcie bocznych wejść do strefy), jak również bieżącym doglądaniu obszaru poddawanego dezynfekcji.
W przypadku dezynfekcji ozonowaniem zalecamy ponadto:
- umieszczenie na wszystkich wejściach do strefy informacji o prowadzonym zabiegu, numeru telefonu alarmowego;
- zabezpieczenie cennych przedmiotów, czułej elektroniki (przed utleniającymi właściwościami gazu);
- posiadanie przez firmę przeprowadzającą zabieg odpowiednich środków bezpieczeństwa (minimum kombinezony, maski pełnotwarzowe z filtrami);
- regularną kontrolę stężenia ozonu w dezynfekowanym pomieszczeniu (jak również dookoła niego, by sprawdzić, czy gaz nie ulatnia się poza strefę).
Ozonowanie – prawidłowo wykonany proces dezynfekcji
Stężenie gazu w dezynfekowanej strefie
Prawidłowość dezynfekcji poprzez ozonowanie zapewnia odpowiednie stężenie gazu w poddawanej procesowi strefie. Minimalne stężenie to 2 ppm – jest to stężenie, które powinno być utrzymywane przez minimum 5 godzin w dezynfekowanej strefie, by była ona skuteczna.
Jeśli chcemy skrócić czas trwania dezynfekcji, należy podwyższyć stężenie – przykładowo: przy stężeniu wynoszącym 5 ppm dezynfekcja powinna trwać około 2 godzin. Ważne jest jednak to, że wyższe stężenia wpływają negatywnie na przedmioty obecne w strefie – nie jest zalecane więc utrzymywanie zbyt wysokiego stężenia jedynie po to, by dezynfekcja trwała krócej.
Czas trwania dezynfekcji
Zabieg ozonowania standardowego mieszkania powinien trwać więc około 2-2,5 godziny. Jest to czas potrzebny na przeprowadzenie procesu dezynfekcji oraz właściwe wywietrzenie pomieszczenia z resztek ozonu po zakończonym ozonowaniu.
Oczywiście czas ten może ulec wydłużeniu – w zależności m.in. od tego, w jakim celu jest przeprowadzane ozonowanie. Jeśli będzie ono miało na celu usunięcie nieprzyjemnych zapachów z pomieszczenia, czas ozonowania może wzrosnąć nawet do kilku godzin, czy nawet konieczności wykonania np. 3-4 cykli zabiegu.
To tylko kilka podstawowych kwestii, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru firmy dezynfekującej oraz samego procesu jej działania. Przede wszystkim należy kierować się tu bezpieczeństwem oraz zdrowym rozsądkiem. Wtedy będą mogli być Państwo pewni, że zabieg dezynfekcji przebiegnie w prawidłowy sposób.